Jak nauczyć się grać w tenisa?
Za sprawą sukcesów polskich zawodników – Igi Świątek i Huberta Hurkacza, tenis w Polsce staje się coraz bardziej popularny.
Choć brak jest oficjalnych danych potwierdzających tę tezę, jako trener tenisa obserwuje rosnące oblężenie kortów tenisowych i zapytań odnośnie treningów.
Jak nauczyć się grać w tenisa?
Pytania te zadaje sobie wiele osób.
W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci 5 sprawdzonych sposobów, które sprawdzą się nie tylko dla początkujących. Znajdą zastosowanie również u osób, które już grają w tenisa i chcą poprawić swoje umiejętności.
.
1. Treningi indywidualne
Treningi indywidualne są to treningi jeden na jeden z trenerem.
Niewątpliwą zaletą takiej formy ćwiczeń jest to, że uwaga trenera jest w 100% zwrócona na podopiecznym.
Dodatkowo, plan treningu jest dostosowany do potrzeb ćwiczącego. Można więc w pełni skupić się na elementach wymagających poprawy.
Taka forma treningu daje też gwarancję, że od początku nauki nabierzemy odpowiednie nawyki ruchowe. Trzeba pamiętać, żę zmiana przyzywczajeń jest dużo trudniejsza niż nauka właściwych podstaw. Warto więc postawić na tę formę treningu, jeżeli dopiero zaczynamy grać w tenisa.
2. Treningi grupowe
Treningi grupowe odbywają się w grupach 3-4 osobowych. Jest to forma treningu, która doskonale sprawdza się do treningu skuteczności zagrań.
Nauczysz się trafiać w te miejsca kortu gdzie chcesz, a dzięki rywalizji podczas gierek („Król”, „Kołowrotek”, „Gorący Punkt” i inne 😀) nauczysz się radzić z presją.
Trening w grupie może także motywować i zachęcać do ciągłej poprawy swoich umiejętości.
Taka forma treningu umożliwia również poznawanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach.
3. Obozy tenisowe
Jeżeli chcesz nauczyć się lub poprawić swoje umiejętności tenisowe, doskonałym pomysłem jest wyjazd na obóz tenisowy.
Podczas takiego wyjazdu odbędziesz tyle jednostek treningowych, ile przez kilka miesiące w klubie tenisowym (przy założeniu jednego, godzinnego treningu w tygodniu – czyli tak jak trenuje większość amatorów).
Dodatkowo, podczas takich obozów są poranne zajęcia jogi i trening motoryczny ukierunkowany na tenisa.
Na naszych obozach tenniscamps.pl każdy dzień treningowy kończymy sesją stretchingu i rozciągania. Wszystko po to, aby następnego dnia być w stanie trenować na 100% swoich możliwości i uniknąć ryzyka wystąpienia kontuzji.
4. YouTube
Internet, a w szczególności wyszukiwarki takie jak YouTube, dają nam dostęp do ogromnej ilości informacji. Także tych dotyczących tenisa. Na YouTube znajdziesz filmiki poświęcone technice gry, taktyce, a także nagrania w slow motion profesjonalistów.
Za darmo można uczyć się od najlepszych trenerów na świecie, takich jak: Patrick Mouratoglou czy Tenisowy Hacker 🙃.
Trzeba tylko pamiętać, że samo oglądanie nic nie da, jeżeli nie utrwalisz zdobytej wiedzy i nie zbudujesz pamięci mięśniowej podczas treningów tenisa 🙂
5. Trening na ściance tenisowej
Ścianka jest często niedocenianą forma treningu. Ma jednak swoje niewątpliwe zalety. Należą do nich:
- wysoka intensywność treningu
- możliwość treningu w pojedynkę
- świetnie sprawdza się w treningu refleksu
- cena, a raczej jej brak 🙂
Warto poszukać ścianki w swojej okolicy i włączyć ją do regularnego treningu
Podsumowanie
Jak widzisz, istnieje wiele sposobów nauki i poprawy swoich umiejętności tenisowych. Do Ciebie należy wybór konkretnej z nich, ale niewątpliwie najlepszych rozwiązaniem jest nieograniczanie się wyłącznie do jednej z tych metod.
A jeżeli mieszkasz w Warszawie i chcesz rozpocząć lub kontynuować naukę gry w tenisa pod okiem profesjonalistów, to zapraszamy do akademii TreningiTenisa.
Więcej informacji znajdziesz na stronie treningitenisa.pl.